Mapa webu

Šťastná BerjankaAktalizace: 09-06-12

Aktuality 2014

Aktuality 2018 / Aktuality 2017 / Aktuality 2016 / Aktuality 2015 / Aktuality 2014 / Aktuality 2013 / Aktuality 2012 / Aktuality 2011 / Aktuality 2010 / Aktuality 2009 / Aktuality 2008 /


Letošní rok končí, přejeme vám všem krásné Vánoce, hodně dárků pod stromečkem 
a do roku 2015 zdraví, lásku, štěstí a pohodu. 

Rok 2014 nám nadělil spoustu krásných dnů, které jsme využili k výletům, koupání a všemožnému lumpačení . J
Besinka v tomto roce oslavila dvanácté narozeniny, Cody jedenácté, Phira desáté, Viki deváté a Žanda s Barčou páté. Mám doma takový klub seniorů, někteří začínají hůře slyšet i vidět, ale chuť k jídlu a procházkám neztrácejí. Jsou úžasní….

Besinka dvanácté narozeniny

Cody jedenácté narozeniny

Phira desáté narozeniny

Viki deváté narozeniny

Žanda páté narozeniny

Barča páté narozeniny

V květnu 2014 se v Rožnově pod Radhoštěm konaly Slavnosti ŠSP a dvě výstavy. Viděla jsem to jako příležitost k výletu a slavnostnímu rozloučení se mých appenzellských veteránek s výstavní kariérou. Původně jsem chtěla přihlásit jen dvanáctiletou Besinku ( Zafira from Balihara ranch), která výstavy miluje a přesto že má nějaké kilo navíc, tak se stále tváří jako modelka. Její postoj, široký úsměv a kukuč na dálku říkají „vyfoť si mě dřív, než budu muset zase běžet“. Je to prostě naše manekýna. Ale nakonec jsem přihlásila i desetiletou Phiru v. Brunggberg, která každý výstavní kruh vidí jako příležitost k tomu, aby vymyslela nějakou špatnost. Phira po úrazu kulhá, její klus je opravdu stařecký, ale štěkat umí jako za mlada. Přihlásila jsem i devítiletou Vikinku (Ave Viktoria Šťastná Berjanka). Viki je od malička velmi zodpovědná a na výstavách se tváří spíš jako porcelánový pes než jako appenzell. Prostě co kus, to unikát. A protože náš maskot Žaný (Eugenie Šťastná Berjanka) nemůže být ochuzená o žádnou akci, jela s námi. Abych vůbec mohla vystavit tři feny v jedné veteránské třídě, domluvila jsem se s kamarády, že mi budou dělat výstavní psovody.  Z Jihu Čech je to sice na sever Moravy „pěkná štreka“, ale apličky cestují rády, protože ví, že na konci jízdy na ně vždycky čeká něco nového, zábavného a ony změny milují. 

První den Slavností-čtvrtek byl naprosto báječný den se spoustou času na povídání si s přáteli a obdivování dovedností pejsků a jejich pánečků. S Phirou jsem se zúčastnila Závodu pro psy a psovody každého věku, který naše veteránka Fíruška vyhrála.

V pátek jsme se věnovali procházkám, klábosení a odpočinku.

Nastala sobota a Klubová výstava, na kterou bylo přihlášeno 23 appenzellů, z nichž více než polovina byly naše odchovy, vnoučata a pravnoučata, což mě jako chovatele velmi potěšilo. Začalo výstavní soupeření a fandění. Když byli Chandler ŠB ve třídě vítězů, Arthemon ŠB ve třídě veteránů a Beatrix ŠB ve třídě vítězů postaveni na první místa, byla jsem hrdá na naše odchovy a jejich majitele. Velkou radost mi udělalo i druhé místo Hakima ŠB ve třídě otevřené a vnuka Alfa z Krásné Jasné ve tř. vítězů, první místo vnučky Anděly Budysaur v mezitřídě, vnučky Adsiky Sijambo ve třídě otevřené a druhé místo Arikaree Queen Elsa ve třídě otevřené. Prostě sen! A už je čas pro veteránky. Rozdala jsem Bárovým část mé smečky, já jsem vedla Vikinku, Romana Phiru a Vláďa junior Besinku. Všechny moje psí dámy obdržely od pana rozhodčího známku výborná s dodatkem, že se všechny nachází v takové kondici, že by se z jejich krmné dávky mohli nakrmit další tři psi. Měl pravdu, nejsou štíhlé… Vikinka si vyběhala první, Besinka druhé a Phiruška třetí místo. Dostaly krásné poháry a dárky od našich oblíbených firem Happy Dog, Giom a Energy.

V odpoledních soutěžích byla poprvé vyhlášená Soutěž potomstva a Besinka (Zafira from Balihara ranch) s dcerami Ave Viktoria a Beatrix a se synem Arthemonem tuto soutěž vyhrála. Radost jsme měli o to větší, že Besinku opět vedl 11-ti letý Vláďa Bára. Byla to jeho první psovodská účast na výstavě a Besinka si to s ním dokonale užila. Prostě jakmile jí na krk nasadím její pověstné tenoučké výstavní vodítko (o kterém před deseti lety rozhodčí prohlásil, že na takové tkaničce appenzella ještě neviděl a jestli to je ode mne bezpečný nápad?) , tak se z apla rapla stane manekýna čekající na potlesk. J Jak by se dalo poeticky říct, k výstavám zrozená. J Na závěr Bes dostala krásnou kokardu jako nejstarší veterán výstavy.

Neděle a Speciální výstava ŠSP s 21 přihlášenými appenzelly a opět s vysokým počtem našich odchovů, vnoučat a pravnoučat. Tento fakt, únava a vítězství Hakima ŠB ve třídě otevřené, Chandlera ŠB ve třídě vítězů, Arthemona ve třídě veteránů, Anděly Budysaur v mezitřídě, Adsiky Sijambo ve tř. otevřené, Beatrix ŠB ve třídě čestné a třetí místo Gromita ŠB ve vítězích mě dostaly do lehké euforie, že ani pořádně nevím jak jsme odběhali veteránskou třídu. Vzpomínám si na Vládíkovo radost, když rozhodčí postavila Besinku, kterou opět vedl on na první místo. Vikinka byla druhá a Phiruška třetí. Bes se opět stala nejstarším veteránem výstavy.

Atmosféru odpoledních soutěží a naší opakovanou výhru v soutěži potomstva, kdy jsme zvítězili i nad bernskou konkurencí si budu pamatovat hodně dlouho. Chandler a Anděla se stali vítězmi speciální výstavy a BOBa obdržel devítiletý Arthemon Šťastná Berjanka-veterán! Tento veterán se nakonec stal absolutním vítězem celé výstavy BIS! To už se slzy dojetí opravdu udržet nedaly. Artík se bohužel nikdy nestal otcem žádných štěňat. Celý život však na výstavách exceloval a letos si své výhry opravdu zasloužil. Je nejkrásnější. 

Všem účastníkům výstavy, nejen těm „mým“ gratuluji za účast a děkuji jim za péči a píli kterou svým psím appenzellským přátelům věnují. Appenzell je jedinečné a vzácné plemeno v naší republice. Děkuji všem chovatelům, kteří se zajímají o své odchovy i po prodeji štěňat novým majitelům. A novým majitelům děkuji za to, že se nestydí zavolat nebo napsat, pokud si sami neví s něčím rady.

Byl to krásný prodloužený víkend, byly to naše krásné poslední výstavy…i když….kdo ví…


Webmaster: FotoOndra